Pages Menu
Categories Menu

Club Awards

Every year Edinburgh University Archery Club present a set of trophies to their members for the awards of:

  • Best archer (nominated and voted for by the members)
  • Biggest contribution (nominated and voted for by the members)
  • Most Improved archer
  • Best Novice
  • Team Award (selected by the Performance staff)
  • MVP (selected by the Alumni)

Unfortunately no known records exist of our previous award winners, so we are attempting to piece together a history of the club.

2014/15

  • Best archer: Stephanie Clason
  • Biggest contribution: Ami Patrick
  • Most Improved archer: Johanna Meyer
  • Best Novice: Neringa Siugzdinyte
  • Team Award : BUCS Indoors Ladies team (Johanna Meyer, Julie Saigusa, Neringa Siugzdinyte)
  • MVP : Johanna Meyer and Benjamin Arenas

2013/14

  • Best archer: Naomi Jones
  • Biggest contribution: Benjamin Arenas
  • Most Improved archer: Stephanie Clason
  • Best Novice: Marcus Wright
  • Team Award : BUCS Indoors Novice team (Janos Peters, Marcus Wright, Dari Ognyanova)
  • MVP : Roy Hotrabhvanon

2012/13

  • Best archer: Naomi Jones
  • Biggest contribution: Benjamin Arenas
  • Most Improved archer: Fraser Keir
  • Best Novice: Roy Hotrabhvanon

2011/12

  • Best archer: Naomi Jones
  • Biggest contribution: Alistair Whittingham
  • Most Improved archer: Margaux Mesle
  • Best Novice: Benjamin Arenas and Stephanie Clason
  • MVP: Naomi Jones

2010/11

  • Best archer: Naomi Jones
  • Biggest contribution: Erik Rowbotham
  • Most Improved archer: Naomi Jones
  • Best Novice: Douglas Jardine
  • MVP: Erik Rowbotham

2009/10

  • Best archer: Jenny Jeppsson
  • Best novice: Neil Russell
  • Biggest improver: Kyshiea George
  • Biggest Contribution: Erik Rowbotham
  • MVP: Jenny Jeppsson

2008/9

  • Best archer: Jenny Jeppsson
  • Best novice: Jindy Law
  • Biggest improver: Graeme Anderson
  • Biggest Contribution: Naomi Jones
  • MVP: Jenny Jeppsson

2007/8

  • Best archer: Chris White
  • Best novice: YD Zheng
  • Biggest improver: Richard Townsend
  • MVP: Jenny Jeppsson

2006/7

  • Best archer: Emma Downie
  • Best novice: Ali Sewell
  • Biggest improver: Richard Townsend
  • Biggest Contribution: Greg Schnuer
  • MVP: Jenny Jeppsson

2005/6

  • Best archer: Emma Downie
  • Best novice: Denis Johnstone
  • Biggest Contribution: Richard Townsend (?)
  • MVP: Emma Downie (?)

2004/5

  • Best archer: Jo Lymboussis (?)
  • Best novice: Richard Townsend

2003/4

  • MVP: Claudine Jennings

2002/3

  • MVP: Tim Mundon

2001/2

  • MVP: Claudine Jennings

2000/1

  • MVP: Atol Wold

1999/2000

  • MVP: Marietta Scott

1998/9

  • MVP: Atol Wold